Klasztor nad Wigrami
Kategoria: Miejsce - I wyróżnienie (edycja 2005)
Opis
Wigry – jedyne to miejsce, gdzie człek, nie zrywając współżycia z ludźmi, może , nie spiesząc się uczynić rachunek sumienia, zrozumieć, co uczynił złego i jak powinien to naprawić, odetchnąć od zgiełku życia i dojść do równowagi ducha. Cicha puszcza dobiegająca do samych brzegów, majestatyczne niby zadumane jezioro, wyspa wigierska, tchnąca siwą, pracowitą przeszłością i myślami bogobojnych pustelników działają kojąco. Tę ciszę odczuwa tu każdy, a spływająca nań ukojenie przepełnia serce radością rzewną, która zmusza do milczenia niby w obliczu świętości. F. Ossendowski 1936 rok
Zespół klasztorny założony w XVII wieku przez katolicki zakon kontemplacyjny Kamedułów, opasany murami oporowymi, w skład, którego wchodzi kościół, dom furtiana, dom królewski, dom papieski i eremy - domki pustelników. W stylowych salach organizowane są wystawy i przedsięwzięcia kulturalne. Obiekt posiada ponad 100 miejsc noclegowych. Jest tu restauracja i kawiarnia, a w pobliskiej przystani znajdują się łódki, żaglówki, kajaki i rowery.
Wigierski Klasztor jest malowniczo położony na półwyspie daleko wychodzącym w północną część jeziora Wigry, wpisanego do rejestru najcenniejszych ekosystemów wodnych świata przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody. Położenie klasztoru w samym centrum Wigierskiego Parku Narodowego i w bliskiej odległości od Puszczy Augustowskiej, największego kompleksu leśnego na Niżu Europejskim, sprawia iż jest to jedno z najbardziej atrakcyjnych krajobrazowo miejsc w Polsce.
***
Dom Pracy Twórczej w Wigrach jest państwową instytucją kultury, której organizatorem jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zgodnie ze statutem – jego misja obejmuje szeroko pojętą działalność kulturotwórczą pojmowaną głównie jako promocja różnych dziedzin kultury oraz tworzenie na terenie instytucji warunków do prowadzenia działalności twórczej: naukowej, artystycznej i edukacyjnej.
Tworząc misję programową Domu Pracy Twórczej wyszliśmy z założenia, że kultura jest sferą norm i dyrektyw „porządkujących” wszystkie obszary życia człowieka, „formą bytowania człowieka na Ziemi” (Jan Paweł II), a specyfikę relacji między człowiekiem i kulturą najlepiej, naszym zdaniem, oddaje metafora, której autorem jest Vaclav Havel: „kultura jest jak powietrze – nie zauważamy jej na co dzień...”, a nasze życie jest bez niej niemożliwe w żadnym jego momencie czy aspekcie.
Dlatego też w ramach dotychczasowych prac Domu Pracy Twórczej wytyczono trzy podstawowe obszary programowe działania instytucji: twórczość, edukację i turystykę. Są to kierunki aktywności programowych, służących rozwojowi różnych sfer kultury współczesnego człowieka – widzianej z perspektywy wigierskiego klasztoru i otaczających go ziem historycznej Suwalszczyzny.
***
Kontakt: Dom Pracy Twórczej w Wigrach, 16-412 Stary Folwark, rezerwacja@wigry.org, www.wigry.org, 609 844 686, 087 563 70 00, 087 563 70 19.
***
Atrakcje turystyczne okolicy
· Suwalski Park Krajobrazowy z najgłębszym w Europie jeziorem Hańcza, wiszącą doliną, ozem turtulskim i trzema głazowiskami.
· Wigierski Park Narodowy - jeden z najpiękniejszych parków narodowych w Polsce.
· Augustów – założone w 1557 roku miasto o statusie uzdrowiska, centrum sportów wodnych, położenie nad trzema jeziorami i w sąsiedztwie Puszczy Augustowskiej, czyni je jednym z najbardziej atrakcyjnych wypoczynkowo miejsc w Polsce
· Suwałki – największe miasto Suwalszczyzny z zachowanym, unikatowym w skali kraju układem przestrzennym i zabytkowymi budynkami użyteczności publicznej autorstwa tak wybitnych postaci jak Aigner, Marconi, czy Carazzi.
· Sejny – miasto o charakterze kresowym ze słynną Sejneńską Bazyliką, uważaną za jedną z najwspanialszych katedr Rzeczypospolitej, XVII wiecznym klasztorem Dominikanów i XIX wieczną „Białą” synagogą.
· Stańczyki – wybudowane w 1910 roku wiadukty kolejowe, będące trzecimi pod względem wielkości mostami w Europie.
· Dowspuda – ruiny najwspanialszego w Polsce pałacu w stylu neogotyku angielskiego, niegdyś siedziba hrabiego Ludwika Michała Paca
· Puńsk - „stolica” polskich Litwinów
· Wodziłki - wieś Staroobrzędowców z najstarszą w Polsce molenną.
· Puszcza Augustowska i Romincka
· Wyciągi narciarskie w Gołdapi, Suwałkach i Stolnikach
a także:
- wycieczki szlakami turystycznymi
- quady (w miejscowości Górne)
- paintball (w miejscowości Pietranie)
- przejażdżki bryczkami (zimą: kuligi)
- przejazdy wigierską kolejką wąskotorową
- spływy kajakowe Czarną Hańczą
- rejsy papieskim szlakiem po jeziorze Wigry